Z radością i dumą informujemy, że w zorganizowanym po raz 26 Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2024 nasza szkoła – Technikum nr 1 Ekonomiczne w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu - zajęła II miejsce wśród sosnowieckich techników, 42 miejsce w województwie śląskim i 349 miejsce w kraju i ma prawo do używania tytułu honorowego BRĄZOWEJ SZKOŁY 2024.

Ranking „Perspektyw” to „profesjonalnie uporządkowana informacja”, pochodząca wyłącznie ze sprawdzonych źródeł zewnętrznych. W rankingu wskazuje się 500 najlepszych techników w kraju, w tegorocznym wzięło udział 1231 techników, które spełniły wyśrubowane kryterium wejścia, czyli maturę w maju 2023 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej dla liceów/techników.

W rankingu kryteria są znane, sprawdzone i oczywiste. Pod uwagę bierze się wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, sukcesy uczniów w olimpiadach oraz wyniki egzaminów zawodowych.

To ogromne wyróżnienie dla naszej szkoły i sukces wynikający ze współpracy Dyrekcji szkoły,  wykwalifikowanej kadry pedagogicznej i ambitnych uczniów, chłonnych wiedzy, otwartych na świat, świadomych, że start w dorosłość i stworzenie sobie szansy na sukces zawodowy wymaga solidnej pracy, pogłębiania wiedzy i doskonalenia umiejętności.

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Powstańcy’44 – pamiętamy!”.

Jego celem było m.in. rozwijanie wiedzy historycznej dotyczącej powstania warszawskiego, budowanie tożsamości narodowej uczniów, poznanie życiorysów Powstańców, uświadomienie młodzieży konieczności kształtowania postaw patriotycznych, świadomości narodowej oraz konieczności dbania o pokój na świecie. 

Do projektu zostali zgłoszeni wszyscy uczniowie. Podczas zajęć młodzież mogła przyswoić wiedzę dotyczącą m.in. przebiegu powstania warszawskiego, życia codziennego, symboli powstania. Nauczyciele historii: mgr Grzegorz Wojtasik oraz Izabela Stefańska – koordynator, zastanawiali się wraz z młodzieżą dlaczego powinniśmy pamiętać o powstańcach? Jak nie dopuścić do kolejnej wojny? Co jest w życiu ważne?

W ramach podsumowania uczniowie wykonali m.in. prezentacje multimedialne. Przygotowane zostały gazetki ścienne.

Udział w projekcie był cenną lekcją historii.

Komitet Główny Olimpiady opublikował listę 64 najlepszych uczestników okręgowego etapu IX edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Menedżerskich.
Na liście najlepszych znalazł się Jakub Zubrzycki, uczeń klasy III Ea Technikum nr 1 Ekonomicznego.
Oznacza to, że Kuba weźmie udział w finałowych rozgrywkach, które odbędą się w Świdnicy w  dniach 14 i 15 grudnia.
Gratulujemy i trzymamy mocno kciuki za dalsze sukcesy!!!

1 grudnia 2023 roku uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu uczestniczyli w „Szkolnym konkursie pięknego czytania w języku niemieckim”. Uczestnicy konkursu interpretowali wiersze poety Ericha Kästnera oraz fragmenty powieści: „Momo” Michaela Ende, „Die gerettete Zunge” Eliasa Canetti i „Sofies Welt” Jostein Gaardera. Z humorem i zaangażowaniem przedstawili również przygody Kubusia Puchatka A. A Milne.
I miejsce w konkursie zajęła Eliza Piątek z kl. 3d z Technikum nr 1,

II miejsceNatalia Auguścik z kl. 3Tac z Technikum nr 7.

III miejsce przypadło w udziale Zuzannie Kseń z kl. 1Tc Technikum nr 7,

a wyróżnienie otrzymał Konrad Słomczyński z kl. 2Tb Technikum nr 7.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom!
Wasza praca i zaangażowanie zasługują na ogromne brawa!

 

2a

Lepiej zapobiegać niż leczyć.

Jak radzić sobie z trudnymi emocjami, zarządzać stresem czy sytuacjami trudnymi i konfliktowymi?- na te i wiele innych ważnych pytań uczniowie czwartych klas Technikum Ekonomicznego mogli znaleźć odpowiedź podczas warsztatów 5 i 6 grudnia. Zajęcia zostały przygotowane i zorganizowane w ramach Profilaktyki Zdrowia Psychicznego, poprowadzone
przez specjalistki z Centrum Pediatrii (Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży w Sosnowcu). Grudniowe warsztaty to efekt projektu pn.: Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży: systemowe wsparcie dla mieszkańców Będzina, Dąbrowy Górniczej, Mysłowic i Sosnowca, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego ( POWR. 04.01.00-00-DM02/20).

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.
Częścią ogólnopolskiego przedsięwzięcia jest projekt BohaterON w Twojej Szkole, do którego w bieżącym roku szkolnym przystąpili uczniowie Technikum nr 1. Głównym celem inicjatywy jest podniesienie poziomu wiedzy i świadomości uczniów na temat Powstania Warszawskiego za sprawą przeprowadzonych lekcji tematycznych.

W ramach projektu uczniowie obejrzeli specjalnie przygotowany we współpracy z Historią bez cenzury odcinek Głód, brud i wesela – codzienność podczas Powstania Warszawskiego.

Udział w projekcie niewątpliwie nauczył młodzież, że patriotami może być każdy z nas w wielu różnych, codziennych sytuacjach, zarówno w czasie wojny, jak i w czasie pokoju.

Koordynatorzy projektu: Izabela Stefańska, Grzegorz Wojtasik

Bohateron2